Z życia jednostki

Nowe radiowozy dla policjantów Oddziału Prewencji Policji w Łodzi

Kolejne oznakowane radiowozy - Volkswageny Craftery - trafiły już w ręce łódzkich policjantów. Nowe furgony zastąpią wysłużone Volkswageny T-4. Będą z nich korzystać funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Łodzi. Odpowiednio oznakowane, wyposażone w łączność, dostosowane do potrzeb służby, będą służyły policjantom nie tylko przy zabezpieczaniu imprez masowych, sportowych, demonstracji, ale także używane będą przy codziennych patrolach na ulicach.

28 grudnia 2016 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi odbyło się uroczyste przekazanie przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, Włodzimierza Kalinowskiego, kluczy do 14 oznakowanych radiowozów. Tej podniosłej dla wielu policjantów Oddziału chwili towarzyszyli: przedstawiciele władz samorządowych oraz innych służb mundurowych.  Podczas uroczystości ks. dr Kazimierz Zaleski dokonał poświęcenia nowo zakupionego sprzętu transportowego. Nabycie radiowozów wzbogaciło policyjny park maszynowy o nowoczesne samochody, które z dumą będą reprezentować łódzką Policję na ulicach, nie tylko naszego województwa, ale i całego kraju. Dzięki nowym radiowozom funkcjonariusze będą mogli bezpiecznie realizować swoje obowiązki służbowe. Dla policjantów oddziałów prewencji w całej Polsce radiowozy są często drugim domem. Szczególnie, wtedy, gdy przemieszczają się oni na znaczne odległości lub zabezpieczają wydarzenia o charakterze masowym. Dlatego ważne jest, aby warunki w jakich pełni się służbę były na odpowiednim poziomie.

Volkswageny Craftery przeznaczone są dla 8 policjantów (kierowca, dysponent oraz 6 policjantów w II przedziale) i umożliwiają ich wygodny przewóz wraz z pełnym wyposażeniem (m.in. kaski ochronne, zestawy ochron osobistych, tarcze, pałki szturmowe, broń). Szerokie i wysokie drzwi przesuwne z każdej strony pojazdu dają możliwość szybkiego opuszczenia pojazdu.

Samochody wyposażone są w silniki wysokoprężne o pojemności 2.0 litrów i dysponują mocą 140 KM. Charakteryzują się normą emisji spalin EURO 6. Ułatwieniem dla kierowców są czujniki parkowania z przodu i z tyłu pojazdu, zewnętrzne lusterka elektrycznie regulowane i ogrzewane oraz regulacja kolumny kierownicy w 2 płaszczyznach. Poza tym pojazdy wyposażone są w programowalne ogrzewanie postojowe o mocy 5 kW. Każdy z pojazdów jest wyposażony w dwa radiotelefony.

Z pewnością nowe furgony będą miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa w czasie zgromadzeń, demonstracji imprez masowych i sportowych. Na co dzień głównie będą wykorzystywane przez policjantów do patrolowania ulic miast i przeprowadzania interwencji.