Z życia jednostki

Atestacja nowego wzoru umundurowania ćwiczebnego

Łódzcy policjanci testują nowy wzór umundurowania ćwiczebnego. Zgodnie z Decyzją Komendanta Głównego Policji, Oddział Prewencji Policji w Łodzi jest jedyna jednostką w garnizonie łódzkim, w której funkcjonariusze mają możliwość zweryfikowania funkcjonalności nowych mundurów ćwiczebnych.

25 funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Łodzi od kwietnia 2015 roku weryfikuje przydatność nowego umundurowania w codziennej służbie. Najczęściej sprawdzany jest podczas zabezpieczeń imprez masowych, a także w trakcie służby patrolowej. Policjanci w tych mundurach realizują szereg zadań zarówno w pomieszczeniach służbowych, jak również podczas szkoleń, zajęć na strzelnicy, czy poligonach.

  • policjant w furażerce
Na pierwszy rzut oka najbardziej charakterystyczna jest zmiana koloru - z klasycznego czarnego „moro”, na mundury w kolorze granatowym. Kolejnym elementem odróżniającym dotychczas stosowane umundurowanie jest niewątpliwie nakrycie głowy. Zamiast czapki z daszkiem, z którą utożsamiani byli policjanci, funkcjonariusze mogą nosić furażerki w kolorze granatowym. Budzi to zainteresowanie wśród społeczeństwa, ale także pozytywne opinie środowiska na ten temat.

Mundur noszony jest w dwojaki sposób. Bluza może być wpuszczona w spodnie, bądź wypuszczona na wierzch. W sytuacji, gdy zakładany jest pas główny, na którym znajdują się środki przymusu bezpośredniego, bardziej funkcjonalny i wygodniejszy dla samych policjantów jest pierwszy wariant. Gdy pas główny pozbawiony jest dodatkowego wyposażenia możliwe jest również zastosowanie drugiego rozwiązania.

Wśród funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Łodzi można usłyszeć zróżnicowane poglądy na temat nowego wzoru umundurowania ćwiczebnego. Wątpliwości nie podlega jednak fakt, że elementy tego ubioru służbowego charakteryzują się lepszą funkcjonalnością, są lżejsze, bardziej przewiewne oraz nie wchłaniają wilgoci. Dodatkowym atutem testowanego umundurowania jest nowoczesny wygląd wpływający na pozytywny wizerunek policjanta.

W maju 2016 roku policjanci i policjantki Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, użytkujący nowe umundurowanie, oceniali w ankiecie właściwości i parametry każdego z elementów, na podstawie której komisja określi, jak nowy uniform sprawdza się podczas realizacji różnego rodzaju zadań służbowych.

Na chwilę obecną nie ma przewidywalnego terminu zakończenia atestacji.