Wyposażenie OPP w Łodzi - Wyposażenie - Oddział Prewencji Policji w Łodzi

Wyposażenie

Wyposażenie OPP w Łodzi

Wyposażenie indywidualne policjanta

 • policjant w sprzęcie ochrony indywidualnej
  policjant w sprzęcie ochrony indywidualnej
 • policjanci
  policjanci

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, ze względu na specyfikę służby, posiadają na swoim indywidualnym wyposażeniu sprzęt, służący do ochrony w sytuacji rozpraszania tłumu podczas zbiorowo naruszonego porządku publicznego.

W przydaku działania w pododdziale zwartym, funkcjonariusze wyposażeni są w zestaw przeciwuderzeniowy, który składa się z kamizelki przeciwuderzeniowej z napisem POLICJA wraz z ochraniaczami barków i ramion, ochraniacze nóg chroniące kolano, goleń a także podbicie stopy, ochraniacze ud, ochraniacze przedramienia oraz rękawice przeciwuderzeniowe. Każdy z policjantów posiada również kask przeciwuderzeniowy z przyłbicą ochraniajacą twarz, osłonę twarzy oraz pałkę szturmową typu PS.

Dodatkowo wyznaczeni policjanci zaopatrzeni są w tarcze ochronne, ręczne i plecakowe miotacze pieprzu, środki ochrony przeciwpożarowej (gaśnice, koce) i strzelby gładkolufowe z amunicją niepenetracyjną.

 

„Mercedes – Benz Sprinter 316 CDI”

 • oznakowany radiowóz
  oznakowany radiowóz
 • radiowóz
  radiowóz
 • radiowozy mercedes i volkswagen
  radiowozy mercedes i volkswagen

Od 2012 roku w Oddziale Prewencji Policji w Łodzi nową generację pojazdów wypadowych stanowią radiowozy marki „Mercedes – Benz Sprinter 316 CDI”, przeznaczone do przewozu 8 policjantów wraz z kierowcą, wyposażonych w sprzęt PZ.

Mercedes Benz Sprinter 316 CDI wyposażony został w systemy bezpieczeństwa (ABS, ESP, ASR), dodatkowy akumulator oraz przednie i boczne poduszki powietrzne kierowcy i dysponenta, niezależny system ogrzewania oraz klimatyzację przedniej kabiny i II przedziału, luk dachowy pełniący jednocześnie funkcję wyjścia awaryjnego.

Ponadto pojazd ten posiad wyposażenie specjalne w postaci krat ochronnych osłaniające wszystkie szyby, lampy przednie i tylne.

Na zewnątrz pojazdu została umieszczona sygnalizacja ostrzegawcza w postaci zewnętrznych lamp błyskowych typu „LED” położonych w górnej części nadwozia pojazdu, dwie z przodu, po dwie lampy z każdej strony pojazdu, dwie lampy na tylnych drzwiach, dwie lampy znajdują się w przedniej atrapie oraz dwie lampy wewnętrzne zamontowano w tylnej części pojazdu przy drzwiach, które uruchamiają się automatycznie po otwarciu drzwi.

Dodatkowo w trakcie poruszania się kolumną pojazdów uprzywilejowanych na pierwszym i ostatnim radiowozie montowane są sygnalizatory świetlne koloru czerwonego oznaczający jej początek oraz koniec.

 

Volkswagen Transporter T4

Pojazd marki „Volkswagen Transporter T4” (VwT-2,5 TDI) z 2.5-litrowym silnikiem TDI, przeznaczony jest do przewozu 8 funkcjonariuszy wraz z kierowcą wyposażonych w sprzęt PZ. W Oddziale Prewencji Policji w Łodzi eksploatowany jest od 2001 roku.

Po wejściu na wyposażenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi Mercedesów Sprinterów część radiowozów VW T-4 dotychczasowo używanych w służbie pozostała na  wyposażeniu Jednostki a część została przekazana do Komend Powiatowych/Miejskich Policji na terenie garnizonu łódzkiego.

Nadwozie występuje w kolorze niebieskim z biegnącym białym pasem wokół pojazdu. Na przedniej masce, drzwiach tylnych i bocznych rozsuwanych widnieje dodatkowo biały napis ,,POLICJA”. Radiowóz wyposażony jest w kraty ochronne osłaniające wszystkie szyby, lampy przednie i tylne.

 

Armatka Wodna „TAJFUN II”

 • armatka wodna
  armatka wodna
 • armatka wodna
  armatka wodna

Miotacz wody wyposażony jest w dwa działka zasilane wspólną pompą o maksymalnej wydajności 4100 l/min przy ciśnieniu 15 barów. Działka wodne są umieszczone na dachu pojazdu oraz na przodzie pojazdu. Posiadają odpowiednio wydajność 31000 l/min i 1000 l/min.

Działko może służyć jako miotacz wody, wody ze środkiem drażniącym lub ze środkiem barwiącym. Pojemność zbiornika wodnego wynosi 9000 l., zbiornika z środkiem drażniącym – 200 l., zaś ilość środek barwiącego wynosi max. 30 l. Miotacz wody posiada 13 dysz obronnych, zraszacze podwoziowe oraz zraszacze górne. Dodatkowo dookoła karoserii znajdują się dysze zraszające, które mają gasić ewentualny ogień powstały w obrębie pojazdu. Armatka wodna jest wyposażona w szyby kuloodporne, kraty ochronne oraz kamery rejestrujące podejmowane działania.

Załoga składa się z 3 funkcjonariuszy, wraz z kierowcą, których zadaniem jest obsługa sprzętu specjalistycznego, jaki znajduje się na wyposażeniu pojazdu.

 

Mitsubishi L200

 • wyrzytnia gazów łzawiących
  wyrzytnia gazów łzawiących
 • urządzenie nagłaśniające
  urządzenie nagłaśniające

Od 2009 roku na wyposażeniu Oddziału Prewencji Policji w Łodzi znajdują się 3 pojazdy osobowo - terenowe marki Mitsubishi L200. Może on pomieścić i przewieźć w kabinie pięciu policjantów. Pojazd przystosowany został do poruszania się w trudnym warunkach terenowych dzięki wykorzystaniu napędu szosowego, terenowego z możliwością włączania układu napędu na cztery koła wraz z blokadą dyferencjałów. Mitsubishi L200 posiada w przedniej części specjalne chromowe orurowanie chroniące przód pojazdu oraz wyciągarka elektryczna. W trakcie działań bojowych szyby pojazdu zostają okratowane.

W przednim zderzaku znajduje się głośnik sygnalizacji dźwiękowej w postaci syreny alarmowej służący też jako rozgłaszacz. Nadwozie pojazdu w występuje w kolorze srebrnym z biegnącym niebieskim pasem wokół pojazdu. Na niebieskim pasie na przedniej masce, drzwiach tylnych i bocznych rozsuwanych widnieje dodatkowo biały napis „POLICJA” . W razie potrzeby na skrzyni ładunkowej montuje się w specjalnych szynach Automatyczną Wyrzutnie Granatów Łzawiących oraz urządzenie rozgłaszające dużej mocy  L-RAD 500.

 

Olśniewacz

 • olśniewacz
  olśniewacz

Olśniewacz posiada 1200-watową żarówkę metalowo-halogenową. Zasięg skutecznego oświetlenia wynosi  2 kilometry.

Reflektor jest zamontowany na podnośniku na skrzyni ładunkowej dwutonowego srebrnego nissana navara o mocy 176 KM. Zasilany jest agregaten prądotwórczym. Obsługiwany jest przez dwie osoby - operatora oraz kierowcę (posiadają łączność z sobą poprzez radiostację). Jeżeli nissan navara nie jest wykorzystywany do działań, służy jako radiowóz. Zdemontowanie olśniewacza, relingów, przetwornicy i agregatu trwa zaledwie kilkanaście minut.

Reflektor służy do oświetlenia trudno dostępnych miejsc np. bardzo wysokiego budynku (w przypadkach prób samobójczych), poszukiwania osób zaginionych, wykorzystywany jest również podczas katastrof.

 

Sanitarka Volkswagen Crafter

 • karetka
  karetka

Ambulans posiada systemy zapewniające kierowcy, personelowi medycznemu oraz poszkodowanym bezpieczną jazdę: ABS, ESP (elektroniczny system stabilizacji toru jazdy), ASR (układ zapobiegający poślizgowi kół przy ruszaniu pojazdu), nowoczesny układ ogrzewania, poduszki powietrzne, klimatyzację, system sygnalizacji uprzywilejowania w ruchu drogowym oparty na technologii LED. VW wyposażony został w nowoczesny silnik diesla o pojemności 2,0 litra.

Pojazd jest dostosowany do przewozu max. 6 pasażerów.

Ambulans użytkowany w Oddziale Prewencji policji w Łodzi posiada na wyposażeniu sprzęt specjalistyczny w postaci respiratora Oxylog 2000 Plus, defibrylatora Life Pack 13, pulsoxymetru, deski ortopedycznej, instalacji tlenowej, noszy MEDIROL, krzesełka kardiologicznego, ssaka, noszy podbierakowych oraz szyn unieruchamiających.