Atestacja koni służbowych - Informacje - Oddział Prewencji Policji w Łodzi

Informacje

Atestacja koni służbowych

W dniu 9 maja 2018 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego zakończyła się coroczna atestacja koni policyjnych. W ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze Oddziału wraz rumakami Zespołu Konnego Wydziału Prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. 6 koni policyjnych oraz 4 konie z łódzkiej Straży Miejskiej ćwiczyło umiejętności jeździeckie, jazdę w szykach oraz wyrabiało odporność na bodźce środowiskowe.

Na co dzień zwierzęta Zespołu Konnego Policji patrolują okolice Zalewu Sulejowskiego, m.in. pilnując, czy nikt nie zostawia tam śmieci lub nie kłusuje. Konie służbowe uczestniczą również w zabezpieczeniach imprez masowych, takich jak np. mecze piłki nożnej.

Zarówno funkcjonariusze, jak i konie pełniący ten rodzaj służby musieli wykazać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami przed komisją. Po jednej stronie wrzeszczący i skandujący tłum udający pseudokibiców, po drugiej szpaler Policji, a za nimi rumaki tej formacji oraz Straży Miejskiej.

Innowacyjnym wariantem podczas szkolenia było wykorzystanie substancji łatwopalnych i weryfikacja śprawności użytkowej koni we współdziałaniu z oddziałami i pododdziałami policji.

Koń służbowy powinien charakteryzować się dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować, gdy agresywny tłum ludzi obrzuca policjantów butelkami, ciężkimi i niebezpiecznymi przedmiotami, przy huku petard i w gęstym dymie. Dlatego też podczas atestacji jeźdźcy i konie musieli zaprezentować m.in. umiejętność jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach.