Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości - Informacje - Oddział Prewencji Policji w Łodzi

Informacje

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

Gospodarzem uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości był Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau. W obchodach uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz Łodzi i regionu. Nie mogło zabraknąć tam policjantów. Obecna była kompania honorowa policji wraz z pocztem sztandarowym oraz przedstawiciele kierownictwa łódzkiego garnizonu policji z Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi insp. Andrzejem Łapińskim i Komendantem Miejskim Policji w Łodzi insp. Pawłem Karolakiem na czele.

Obchody rozpoczęły się w Bazylice Archikatedralnej od mszy świętej w intencji Ojczyzny celebrowanej przez Ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia Metropolitę Łódzkiego. Po mszy uroczystości przeniosły się przed płytę Grobu Nieznanego Żołnierza. Tam młodzież przekazała władzom państwowym, samorządowym i kościelnym znicze, w których płonął Ogień Niepodległości, zapalony kilka dni wcześniej przez druhów z Chorągwi Łódzkiej ZHP na mogiłach żołnierskich na Wołyniu. Znicze zostały złożone na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po uroczystej zmianie warty przemówienie wygłosił Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau. Nastepnie odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci, po którym padła salwa honorowa. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończyła defilada kompanii honorowych Wojska, Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Policjantów nie zabrakło także na VII Pikniku Niepodległościowym zorganizowanym na Rynku Manufaktury w Łodzi. Policja wystawiła własne stoiska, na których można było obejrzeć radiowozy oraz wyposażenie funkcjonariuszy, czy też uzyskać informacje dotyczące naboru do służby w Policji. Najmłodsi mogli spotkać się z maskotkami policyjnymi: Komisarzem Błyskiem i Kotem Prewencjuszem i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Specjalnie dla dzieci mundurowi przygotowali różne konkursy. Nie zabrakło też konkursów dla dorosłych, m.in. pokonywanie toru przeszkód w alkogoglach. Niezmiennym zainteresowaniem młodszych i starszych cieszyło się stoisko Oddziału Prewencji, na którym można było przymierzyć "zbroję" policjantów pododdziałów zwartych i wsiąść do ich okratowanego furgonu. Mimo niekorzystnych warunków pogodowych policyjne stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem gości Pikniku Niepodległościowego.